Droga jaką pokonał człowieka

W odległej przeszłości człowiek był ofiarą. Tysiące lat temu spotkanie z dzikim zwierzęciem często oznaczało dla niego śmierć. To z tego okresu przedstawicielom gatunku ludzkiego został podświadomy instynkt walki lub ucieczki. Dzisiaj nie jest on już tak potrzebny. Ludzie nie tylko zdominowali planetę, ale sami stali się drapieżnikami. Groźnymi dla wszystkich innych gatunków. Wiele z nich na przestrzeni ostatnich dekad wymarło wskutek działalności człowieka. Dzisiaj ingeruje on w swoje geny. I chyba nie zamierza się zatrzymać, dopóki nie osiągnie statusu porównywalnego do boga. Yuval Noah Harari pisze o drodze, jaką ludzkość pokonała na przestrzeni tysięcy lat. Sapiens. Od zwierzą do bogów to również próba odpowiedzi, dokąd to wszystko zmierza.

Droga ku lepszemu?

Postęp cywilizacyjny powszechnie postrzegany jest jako coś dobrego, a nawet oczywistego. Zwłaszcza z perspektywy współczesnych ludzi wydaje się naturalnym zjawiskiem. Często zapomina się, jak wielkim kosztem odbywa się rozwój cywilizacji. Zaburzenie równowagi ekologicznej to jedno z poważniejszych następstw, ale bynajmniej nie jest to jedyny skutek swoistego rozpanoszenia się ludzi na ziemi. Yuval Noah Harari w swoich książkach pyta, czy zachodzące zmiany w sposób oczywisty przekładają się na ludzkie szczęście. Owszem, zwiększyła się średnia długość życia i zmniejszył się problem wojen czy głodu. Jednocześnie ludzka egzystencja jest coraz bardziej oderwane od natury. Tymczasem to z nią człowiek wydaje się nomen omen naturalnie związany. Powstaje zatem pytanie, czy postęp rzeczywiście przekłada się na czystą satysfakcję.

Z jaskini do kosmosu

Przodkowie astronautów żyli w jaskiniach i ukrywali się przed drapieżnikami. Współcześni ludzie często mają się za niezwyciężonych. Wysyłają sondy w coraz odleglejsze miejsca galaktyki, szczycą się nowoczesnymi wynalazkami oraz postępem w niemal każdej dziedzinie swojej działalności. Jednocześnie nadal nie potrafią w pełni zrozumieć sposobu działania swojego mózgu. Nie mówiąc już o zapanowaniu nad przyrodą. Książka Sapiens. Od zwierząt do bogów (https://www.taniaksiazka.pl/sapiens-od-zwierzat-do-bogow-yuval-noah-harari-p-1154423.html) to swoiste przypomnienie, skąd wziął się człowiek. Jaką drogę pokonali jego przodkowie i z czym musieli się mierzyć. Dla wielu czytelników będzie to lektura otwierająca oczy, niektórym zostanie nawet zafundowany swoisty zimny prysznic. Człowiek powinien jednak pamiętać, skąd pochodzi. W przeciwnym razie będzie popełniał znacznie więcej błędów. W imię dalszego rozwoju, a zarazem zapewnienia sobie bezpieczeństwa, musi się natomiast na nich uczyć.

Zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com